احتمال انفجار لپ تاپ در هواپیما وجود دارد شاید برای شما عجیب باشد ولی واقعیت دارد.اینکه چگونه ممکن است لپ تاپ در هواپیما باعث انفجار شود را با هم می خوانیم.

براساس گزارش اداره‌ هوانوردی فدرال، گذاشتن  لپ‌تاپ درون چمدان در هنگام پرواز، می‌تواند باعث بوجود آمدن حوادث خطرناکی شود.

مدتی پیش دولت آمریکا، تعدادی از مسافران خارجی را مجبور کرد که لپ‌تاپ خود را در درون چمدان هایشان قرار دهند. اخیرا معلوم شده که این کار درست نیست و خطرناک است؛ نتیجه‌ی تحقیقات جدید سازمان FAA نشان می‌دهد که گذاشتن لپ‌تاپ‌ در داخل چمدان، می‌تواند خطر آتش‌سوزی و انفجار در هواپیما را به دنبال داشته باشد.

طبق نتایج آزمایش‌های صورت‌گرفته توسط اداره‌ی هوانوردی فدرال، اگر باتری لیتیوم-یون به‌کاررفته در لپ‌تاپ‌ در محفظه‌ی بسته‌ی چمدان مسافران هواپیما قرار گیرد و دمای آن تا حد زیادی بالا رود، ممکن است موجب آتش‌سوزی شود. اگر این آتش‌سوزی گسترش پیدا کند و به یک قوطی خشک شامپو برسد، احتمال انفجار وجود دارد و قطعا خسارت زیادی به بار می‌آورد.

البته بدیهی است که چنین انفجاری باعث سقوط هواپیما نمی‌شود؛ اما این امکان وجود دارد که انفجارِ ایجادشده، باعث شود که شعله‌های آتش به‌سرعت در محیط گسترش پیدا کنند.

اداره‌ی هوانوردی فدرال اخیرا آزمایشاتی در این باره انجام داده و نتایج کامل آن را در سازمان بین‌المللی هواپیمایی غیر نظامی (سازمانی در داخل کشور آمریکا که وظیفه‌اش، مطرح کردن استانداردهای ایمنی و پیشنهاد آن‌ها به خطوط هوایی در سراسر جهان است) به ثبت رسانده است. اداره‌ی هوانوردی فدرال پیشنهاد داده است که مسافران، لپ‌تاپ‌ یا دیگر وسایل الکترونیکی با این ابعاد را در چمدان‌هایشان قرار ندهند. اوایل امسال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا، مخالفت خود را با این قضیه اعلام کرده بود.

دولت ایالات متحده‌ی آمریکا مدتی پیش با ادعای حفظ امنیت کشور، قانون جدیدی تصویب کرد که بر اساس آن، افرادی که از فرودگاه‌های مشخص‌ در خاورمیانه به آمریکا سفر می‌کردند، نمی‌توانستند لپ‌تاپ خود را به کابین مسافران بیاورند. پس از آنکه فرودگاه‌ها و خطوط هوایی تمهیدات امنیتی جدیدی تدارک دیدند، قانون منع به همراه داشتن لپ‌تاپ در کابین مسافران، لغو شد و پس از حدود چهار ماه، دیگر اثری از آن در هیچ‌یک از فرودگاه‌ها باقی نماند.

 

منبع : mashable

نظر شما برای “احتمال انفجار لپ تاپ در هواپیما”مطالب مرتبط